Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

Daire Başkanımız

 

Nil BAYDAR:

Taşınabilir kültür varlıklarının korunması konusunda eğitim veren ilk yükseköğretim kurumu olan Ankara Üniversitesi, Başkent Meslek Yüksek Okulu, Restorasyon ve Konservasyon Programı’nın ilk mezunudur. Almanya Gelsenkirchen Restorasyon Enstitüsünde Kâğıt ve Deri Eserler Konservasyonu konusunda 3 yıl eğitim almıştır.

Dokuz yıl Ankara Üniversitesi Başkent Meslek Yüksekokulu’nda öğretim elemanı olarak görev yapmış, “Kâğıt ve Deri Eserlerin Korunması ve Onarımı” ile “Organik Eserlerin Korunması” konularında ders vermiştir.

Köln Üniversitesi, Kâğıt ve Yazılı Eserler Konservasyonu Bölümünde “parşömen konservasyon teknikleri” konusunda eğitim almış, “İslam el yazmalarının konservasyonu” konusunda ders vermiştir. İstanbul Üniversitesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarının Korunması ve Onarımı Bölümü’nden ve yine İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden lisans derecesi almıştır. 2011 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde albüm kodikolojisi konusunda yüksek lisans yapmaktadır. 2012 yılı Mart Ayından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Kitap Şifahanesi ve Arşiv Dairesi Başkanlığı görevini yürütmektedir. İslam yazma eserlerinin onarımı başta olmak üzere, kâğıt, deri ve parşömen objelerin korunması, onarımı, depolanması, sergilenmesi, ilgili personelin eğitimi konularında yurt içi ve yurtdışında çalışmaları ve yayınlanmış pek çok makalesi vardır.